Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aquatic 25 - z patentem i bez

Wprawdzie obserwuje się tendencje do budowania jachtów śródlądowych coraz większych gabarytów, nawet 11-metrowej długości, ale, z drugiej strony, widać wyraźny powrót do rozmiarów bardziej "ludzkich", adekwatnych do wielkości akwenów śródlądowych. Trudno powiedzieć na ile wpłynęło na te zjawisko "bezpatencia" , w użytkowaniu jachtów do 7,5 m długości, bo z drugiej strony, to atrakcyjny gabaryt, ponieważ można w nim zmieścić wszystkie funkcje hotelowe łącznie z oddzielnym pomieszczeniem sanitarnym, i to we wnętrzu o pełnej wysokości stania ( min. 1,75 m). Przy tym wszystkim projektantowi powinno się udać narysować jacht o jeszcze w miarę proporcjonalnej sylwetce.

Takie właśnie założenia przyświecały zarówno projektantowi jak budowniczemu na którego zlecenie konstruowałem Aquatica 25. Prace nad nim, trwające od pewnego czasu zbliżają się ku finałowi czyli zbudowaniu kompletowi form negatywowych. Trudno jednak przewidzieć, kiedy zostanie zwodowany prototyp. Zapewne późną jesienią.

Podczas opracowania linii teoretycznych kadłuba za priorytet postawiono sobie odpowiednia stateczność przy optymalnej szybkości. Ten ostatni parametr nawet w jednostkach typowo turystycznych zdaje się zyskiwać ostatnio na znaczeniu w opiniach załóg czarterujących jachty. Stąd też kadłub zaprojektowano w duchu cieszącego się dobrą opinią Focusa 650. Miecz, jak przystało na jacht śródlądowy, typowy obrotowy, wykonany z blachy stalowej (około 120 kg) zawieszono na tzw. wąsie po raz pierwszy zastosowanym właśnie w Focusie 650. Stateczność przy większych kątach przechyłu uzyskuje się dzięki 600 kg balastu wewnętrznego.

W standardzie wnętrze o wysokości 1,78 m zapewnia nocleg dla 6 dorosłych osób. Mają one do dyspozycji wiele szafek i jaskółek na rzeczy osobiste, zarówno w kabinie rufowej, dziobowej jak i w mesie. Kambuz umieszczono na lewej burcie nieco skośnie, dzięki czemu nie ma problemów z dostępem do koji rufowej. Po lewej burcie, przy zejściówce przewidziano obszerne pomieszczenie sanitarne z WC chemicznym i umywalką. Jak zwykle składany stół zamocowany został do skrzynki miecza obrotowego. Opiera się o nią pilers podpierający maszt we wnętrzu. W obszernym kokpicie z siedziskami o wysokim "chroniącym nerki" oparciu może się pomieścić nawet 8- osób. Wyposażenie jachtu można składować w dwu bakistach bocznych oraz achterpiku. Ten ednak można zamienić na pomieszczenie silnika czyli tzw. studzienkę.

Jak widać, jacht nie ma pretensji "sportowych", tak ostatnio widocznych w konstrukcjach pozornie turystycznych, wyróżniających się m.in. mizerną wysokością i spartańskim wnętrzem, niewielka masą, przeżaglowaniem no i mieczem szybrowym . Aquatica 25 można w taki miecz wyposażyć, ale uprzedzając armatora o niedogodnościach w żegludze turystycznej po śródlądziu.

Ożaglowanie Aquatica 25 również spełnia wymagania "turystyczności" dzięki umiarkowanej powierzchni, zastosowaniu "lazy jacków" i rolera grota.

W projektowaniu jachtów turystycznych istnieje wąski margines na "ekstrawagancje" designera. Myślę wszelako, że Aquatic 25 wyróżniał się będzie z flotylli podobnej wielkości jachtów, nie tylko walorami pojemnego wnętrza i nautycznymi, ale również sylwetką, podkreśloną przez dynamiczne kształty bulajów.


1. Dane techniczne
2. Zdjęcia
3. Rysunek ofertowy






1. Dane techniczne


Aquatic 25  

długość kadłuba

7,50 m
szerokość maks.
2,80 m
pow. żagli maks.
29,5 m2
genaker
32,0 m2
zanurzenie
0,33/ 1,4 m
wyporność
2,4 t
masa
1600 kg
balast wewnętrzny
500 kg
wysokość w kabinie
1,78 m
załoga
6 osób
silnik przyczepny
min. 5 KM
projekt
Jerzy Pieśniewski (JWP-Design)
budowniczy
Janusz Łukasiewicz




2. Zdjęcia




3. Rysunek ofertowy









Aktualności











Felieton



All right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024