Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2020-10-03

Focus 750 Perforemence wygrywa regaty samotników na Jeziorze Genewskim

Focus 750 Perforemence zbudowany w łódzkiej stoczni Focus Yachts (zaprojektowany przez Jerzego Pieśniewskiego) stanął na starcie regat dla samotników organizowanych we Francji na jeziorze Genewskim przez Cercle Nautique de Sciez nieprzerwanie od 1981 roku. Rywalizacja zapowiadała się bardzo interesująco bo ze wspólnego startu ścigały się znakomite jachty jak Melges 32 czy Grand Surprise 31'4. Od lat w regatach tych wygrywały oczywiście francuskie jednostki. Tym razem było jednak inaczej. Prognozy sprawdziły się i wiał silny wiatr 13-15 węzłów przy szkwałach dochodzących nawet do 25 węzłów, co sygnalizowały migające światła sztormowe na brzegu. Z tego też względu wielu sterników zrezygnowało z udziału w regatach. Ostatecznie 27 września 2020 na starcie stanęło 16 samotnych żeglarzy, którzy mieli rywalizować wg. formuły przelicznikowej. W tych trudnych warunkach znakomicie radził sobie żeglujący właśnie na Focusie 750 Performance Frédéric PEROCHE, przygotowujący się do startu w regatach Mini Transat.

Ostatecznie Focus 750 wygrał całe regaty po kilkunastu latach dominacji francuskich jednostek. Wynik jest tym bardziej obiecujący, że nasz jacht dotarł do Leman Nautic (oficjalnego przedstawiciela we Francji, koncesjonowanego dystrybutora Jeanneau ) zaledwie kilkanaście dni wcześniej. W rozgrywanych dwa tygodnie wcześniej regatach przy z kolei bardzo słabym wietrze, na pierwszej boi Focus był na 2 miejscu jednak ze względu na brak wiatru regaty przerwano.

Interesująco zatem zapowiadają się dalsze starty Focusa 750 Performence na ty akwenie, na którym regaty gromadzą tak wiele jachtów (nawet 500) z Francji i Szwajcarii. Najwięcej żagli można zobaczyć ba jeziorze podczas jednej z naj starszych regat w Europie - Bol d'Or Mirabaud.

Tekst na podstawie relacji Michała Orlińskiego przygotował Mariusz Sobusiak i Jerzy Pieśniewski

Zdjęcia z ubiegłotygdniowych regat praz z wyścigu samotników dostarczone przez Michała orlińskiego


  


  


 NewsArticlesAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024