Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Moje narzędzia projektowania


Wcześniejsze konstrukcję jak Foka, Mikron czy obydwie wersje Morsów projektowane były "ręcznie", na desce kreślarskiej. Była ta praca żmudna, na długie miesiące, zwłaszcza jej część obliczeniowa, w której podstawowym narzędziem był suwak logarytmiczny, później-cóż to był za postęp- kalkulatorek. Prawdziwą rewolucja jednak dokonała się za sprawą komputerów. Począwszy od Focusa 650 do projektowania linii teoretycznych kadłuba zastosowałem program komputerowy, według samodzielnie opracowanego algorytmu, napisany wspólnie z mym synem Pawłem najpierw w Basicu na "maszynę" Atari 500. Przepisany został później przez Pawła na PC-ta w języku strukturalnym Pascal. Program ten, zawierający również część optymalizacyjną ( obliczenia i optymalizacja oporów ruchu), według znanych już wówczas wyników prac nad oporami jachtu na uniwersytecie w Delft, posłużył do zaprojektowania min. Focusa 650, Micro-cruisera Jumper 550 i kilku inny jachtów tej klasy, jak również katamarana JP-Cat.

Przez pewien czas korzystałem ze znanego pakietu do projektowania kadłubów Prolines 98. Zaprojektowałem nim m.in. popularny nie tylko w Polsce monotyp regatowy Skippi 650. Od ponad 10 lat, w projektowaniu posługuję się specjalistycznymi produktami australijskiej firmy softwarowej Formation Systems, a mianowicie sprzężonymi programami MaxSurf Plus, Hydromax i Span, uważanymi za jedne z najlepszych na świecie do projektowania jachtów żaglowych. Pierwszy z ich służy do projektowania linii teoretycznych kadłuba i pokładu oraz obliczeń parametrów hydrostatycznych, Hydromax natomiast pozwala na pełną analizę statecznościową jachtu zaprojektowanego przy użyciu Max Surfa. Dzięki Spanowi można przewidzieć osiągi projektowanego jachtu przy różnych siłach wiatru od 6 do 20 węzłów. "Nakarmiony" odpowiednimi danymi generuje on bowiem biegunowe prędkości projektowanej jednostki.

Przy projektowaniu pokładu wspomagam się też programem Rhino 3D służącym do renderingowania obiektów o skomplikowanych kształtach.NewsArticlesAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024