Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aktualności


 2021-11-04

Regaty, regaty i... po regatach 2021 r.

Pandemia zrobiła zwoje również w regatach jachtów kabinowych w tym sezonie. Zarówno na Mazurach jak i "oceanie warszawskim" trwał on bardzo krótko. Wiele imprez odwołano jak np. słynne z dużej liczby ścigających się załóg Mamert Cup , czy wszystkie regaty czerwcowe na Zalewie Zegrzyńskim. W tych, które się ostały po pandemii nie zawsze dopisali uczestnicy.

Na szczęście, nie wszędzie stało się to regułą. Do pozytywnych wyjątków należało Mamry Chellenge w Kietlicach, rozgrywane w w początkach września (11.09) według niezwykle prostej formuły. Jachty klasyfikowano ww dwu kategoriach: do 8 m długości i powyżej. Do regat zgłosiło się po 12 konkurentów w każdej kategorii wymiarowej- , a więc całkiem przyzwoita ilość jednostek jak na kryzysowy sezon.

I znów , podobnie jak w regatach poprzednich, przed pandemicznych sezonów , najszybsza w swojej klasie i bezwzględnie okazała się załoga Mariana Bełbota na Bingo 930S. Dodajmy, że jachty ze "stajni", czyli firm czarterowej p. Mariana zdominowały zresztą konkurencje : załogi startujące na bingo 930 zajęły całe podium. Trzeba przypomnieć, że jacht ten zaprojektowałem 18 lat temu. Nie jest więc to najnowsza konstrukcja. Brawa należą się samemu sternikowi, którego nic nie jest w stanie zniechęcić do ścigania się i doskonalenia jachtu.

Regaty na Zalewie Zegrzyńskim ograniczyły się do 3 imprez z których najważniejsze- Mistrzostwa Warszawy odbyły się w poczatkach września przy przeważnie słabym wietrze. Tytuł Mistrza Warszawy w klasie T-2 zdobył Jacek Kotkiewicz z Lucjanem Staszewskim na Skippi cruiserze 650 , po bratobójczej walce z innym moim jachtem Focusem 730 "Wir", którego obecnym armatorem i sternikiem jest Maciej kalinowski. Jak widać , obydwie konstrukcje nadal dominują na "warszawskim oceanie", choć nie należą do najświeższych, bo zaprojektowałem, je dawno temu, przed osiemnastu laty.

W pozostałych dwu imprezach tzn. w regatach o Puchar Spójni i Błękitnej wstędze Zalewu Zegrzyńskiego w YKP w Jadwisinie kolejność była odwrotna,. Focus 730 "Wir" z Maciejem kalinowskim za sterem zdobył też Błękitną Wstęgę Zalewu Zegrzyńskiego, okazując się najszybszym jachtem tych regat.

Gratulacje dla wszystkich załóg ścigających się w regatach na moich jachtach.

Na zdjęci ach: Bingo 930S Mariana Bełbota z nowym kompletem żagli oraz Skippi 650 cruiser "Clipper" Jacka Kotkiewicza


  


     


  


 NewsArticlesAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2024