Pieśniewski polish
Pieśniewski english


Aquatic 28- nie tylko do czarteru

Wymagania polskich żeglarzy rosną. Dotyczy to zwłaszcza oferty firm czarterowych. Ich klienci chętniej i więcej płaca za możliwość żeglowania na dużym, przynajmniej 8,5 -metrowym jachcie z pełną wysokością stania w każdej części mesy z toaletą, kambuzem, TV, no i oczywiście z oddzielnymi kabinami.

Te właśnie wymagania ma spełniać nowy produkt firmy Aquatic Yachts z Wołomina. Aquatic 28 (8,5 m długości) ma trafić do flotylli firm czarterowych, gdyż w jego charakterystyka zgadza się z ich oczekiwaniami. Prywatni armatorzy również powinni być usatysfakcjonowani jego walorami nautycznymi jak i użytkowymi wnętrza i łatwością obsługi jachtu.

Takie właśnie założenia przyświecały projektantowi i budowniczemu Aquatica 25. Za priorytet uznano również odpowiednią stateczność i prędkość jednostki. Miecz, w qwersji śródlądowej typowy obrotowy, wykonany z blachy stalowej (około 140 kg) zawieszono na tzw. wąsie. Stateczność przy większych kątach przechyłu uzyskuje się dzięki 800 kg balastu wewnętrznego. Przewidziano też wersję balastową na bardziej burzliwe niż mazury wody (kategoria projektowa B) z płetwą stałą wyposażoną w bulb, dzięki czemu zanurzenie nie przekroczy 1,45 m.

Wnętrze o wysokości 1,95 m zapewnia nocleg dla co najmniej 6 dorosłych osób. Mają one do dyspozycji wiele szafek i jaskółek na rzeczy osobiste, zarówno w kabinie rufowej, dziobowej jak i w mesie. Kambuz umieszczony na lewej burcie nie utrudnia dostępu do kabiny rufowej. Tuż przy zejściówce, na prawej burcie, wygospodarowano miejsce na obszerne pomieszczenie sanitarne z WC chemicznym i umywalką. Składany stół na co najmniej 8 osób zamocowano do skrzynki miecza obrotowego. Wszystkie koje mają wymiary grubo przekraczające minima ergonomiczne.

Mogący pomieścić 8 załogantów obszerny kokpit ma siedziska z wysokimi oparciami. Wyposażenie jachtu można składować w dwu bakistach bocznych oraz achterpiku, który opcjonalnie można zamienić na pomieszczenie silnika czyli tzw. studzienkę.

Ożaglowanie Aquatica 28 dzięki umiarkowanej powierzchni, zastosowaniu "lazy jacków" i rolera foka nie sprawi kłopotów z jego obsługą nawet świeżo upieczonym żeglarzom. W trakcie budowy modelu firma, kierując się zaleceniami przyszłych odbiorców, zmieniła koncepcję pokładu zwłaszcza w obszarze kokpitu. Na zdjęciach: pierwsza skorupa Aquatica 28 wyjeżdża ze stoczni do firmy zabudowującej wnętrze. Wodowanie prototypowego egzemplarza przewidziano za miesiąc ( w czerwcu). Renderingi wersji stoczniowej można obejrzeć na stronie www.aquatic-yachts.pl


1. Dane techniczne
2. Zdjęcia
3. Rysunek ofertowy


1. Dane techniczne


Aquatic 28  

długość kadłuba

8,50 m
szerokość max.
2,95 m
powierzchnia żagli max.
37,0 m2 
genaker
45,0 m2
zanurzenie
0,35 / 1,45m
wyporność
3,5 t
masa
2800 kg
balast wewnętrzny
800 kg
wysokość w kabinie
1,95m
załoga
8 osób
silnik przyczepny
6 KM2. Zdjęcia

    
3. Rysunek ofertowy

 
NewsArticlesAll right reserved © Jerzy Pieśniewski 2006-2023